Menu główne:
Historia
Można przypuszczać, że gdy Bolesław Chrobryzakładał biskupstwo w pobliskim Kołobrzegu, to i w Białogardzie misjonarze musieli prowadzić swoją działąlność misyjną. Na pewno jednak przyjęło się tu chrześcijaństwo za Bolesław Krzywoustego, który to miasto załozył.
Święty Otton z Bambergu w roku na miejscu pogańskiego chram wybudował na rynku kaplicę. Za czasów Bogusława VI, około 1310 r. zostaje wybodowany okazały kościół gotycki trzynawowy, pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Z przełomu XV/XVI w. pochodzi szereg informacji o wikariach: z 1490 i 1495 -
Pożary jakie dotknęły kościół na przestrzeni dziejów spowodowały, że nie zachowały się w nim obiekty z pierwotnego wyposażenia. Obecny wystrój światyni tworzy trzy odrębne zespoły powstałę w różnych epokach. Na szczególne wyróżnienie zasługuje zespół barokowego wyposażenia kościoła pochodzący z XVII/XVIII wieku. Stanowiący stosunkowo spójny co do czasu powstania zespół dziełsztukiz okresu po szczególnie tragicznym dla świątyni pożarze w 1677 r. -
Należy przy tym zaznaczyć, że nie jest to zespół jednorodny, powstały w tym samym warsztacie, co pozwala na zapoznanie się z różnymi aspektami sztuki tego okresu.
Swoistym dopełnieniem tego zespołu sa obiekty nie związane pierwotnie ze świątynią, a które znalazły sie w jej wnętrzu w wyniku różnych kataklizmów. tj. barokowy ołtarz z rozebranego kościoła pw. św. Piotra, czy epitafium Faustusa Knigge ze zniszczonej w wyniku działań wojennych w roku 1945 konkatedry kołobrzeskiej, które powstało w roku 1587 i reprezentuje cechy stylowe manieryzmu północnego. Być może, co do tego nie ma pewności, reliktami pierwotnego wyposażenia kościoła są trzy rzeźby gotyckie umieszczone obecnie w arkadach nawy północnej.